I dalje se ne zna kada počinje gradnja solarne elektrane Briska gora

Autor: Poslovni dnevnik , 14. rujan 2022. u 07:00
I da se sve riješi struje sa Briske gore, ne bi bilo barem još godinu i pol dana/Shutterstock

Struja s Briske gore trebala krenuti 2021., ali još nije sređen ni prostorni plan.

Ključni preduvjet za početak izgradnje solarne elektrane (SE) na Briskoj gori kod Ulcinja je usvajanje izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana (PUP) za tu općinu, a kada će taj dokument biti usvojen iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i uređenja prostora za Vijesti nije precizirano, prenosi internetski portal ekapija.

Struja sa Briske gore trebalo je da poteče krajem 2021. godine, a nadležni iz nekoliko vlada snose odgovornost što ni PUP još nije urađen. Resor kojim rukovodi ministrica Ana Novaković Đurović ima rok da planski dokument završi do 12. siječnja 2023. godine, što je, prema neslužbenim informacijama Vijesti, veoma upitno.

Čak i ako bi bio završen, struje sa Briske gore, prema ranijem planu, ne bi bilo barem još godinu i po, odnosno do sredine 2024. godine. Iz resora Novaković Đurović priopćili su kako su izmjene PUP-a u fazi nacrta, na koji se, u skladu sa članovima 28 i 29 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, prikupljaju mišljenja nadležnih institucija i Savjeta za reviziju planske dokumentacije. Nakon toga, Vlada treba da utvrdi nacrt plana i da se sprovede javna rasprava.

Nakon javne rasprave priprema se izvještaj na koji je potrebno pribaviti pozitivno mišljenje Savjeta za reviziju. Potom se priprema prijedlog planskog dokumenta koji se dostavlja organima za tehničke uvjet na suglasnost, a po pribavljanju suglasnosti plan usvaja Vlada.

Kako su sve predmetne aktivnosti uvjetovanim mišljenjima u skladu sa zakonom, ne možemo definirati precizan datum za donošenje ovog plana, priopćili su iz Ministarstva za Vijesti.

Nekompletna prostorno-planska dokumentacija ključni je razlog zbog kojeg se kasni sa investicijom koju treba da realizira konzorciji koji čine Elektroprivreda (EPCG), Fortum i Sterling&Wilson. Ugovor o zakupu zemljišta za izgradnju SE na Briskoj gori između Vlade i konzorcija potpisan je krajem 2018. godine.

Prema ranijim najavama EPCG, bilo je planirano da realizacija investicije počne 2020. godine, a proizvodnja krajem 2021. godine, što se nije ostvarilo. Do danas je ugovor aneksiran pet puta i, prema posljednjem aneksu iz aprila ove godine, rok za početak zakupa zemljišta je pomjeren za 31. studeni ove godine.

Izgradnja SE planirana je u dvije faze. Prva obuhvata izgradnju i priključenje solarne elektrane snage 50 MW sa pratećom infrastrukturom i njeno priključenje na sistem i očekivane godišnje proizvodnje oko 90 GWh, dok druga podrazumijeva izgradnju dodatnih 200 MW sa pratećom infrastrukturom i priključenjem na sistem, očekivane godišnje proizvodnje oko 360 GWh.

Investicija je vrijedna oko 210 milijuna eura, od čega je vrijednost prve faze oko 46 milijuna, a predviđeno je i da se zaposli najmanje 226 radnika. Prema podacima EPCG o realizaciji investicija u 2021. godini, nije bilo ulaganja u SE Briska Gora.

Iz EPCG su kazali da je Ministarstvo ekonomije u svibnju 2018. godine objavilo javni poziv za davanje u zakup zemljišta u svojini države, ukupne površine 6.621.121 metara četvornih, na lokalitetu Briska gora, za projektiranje, izgradnju, korištenje i održavanje SE instalirane snage veće od 200 mwc.

Ponudu konzorcija koji čine EPCG, Fortum Corporation Finska i Sterling & Wilson International Solar FZCO Tenderska komisija je 18. rujna 2018. izabrala za prvorangiranu, a usuglašen je i ugovor sa isporučiocem opreme i izvođačem radova (EPC ugovor) kompanijom Sterling & Willson o izgradnji SE. Peta izmjena ugovora o zakupu zemljišta je potpisana 20. aprila ove godine, pojasnili su iz EPCG.

Petim aneksom je predviđeno produženje roka za zakup do kraja ove godine, rok za izgradnju prve faze je 18 mjeseci, a za drugu 36 mjeseci od dana potpisivanja ugovora na preostalom zemljištu koje je predmet javnog poziva.

Kako su objasnili, Vlada je te godine u rujnu donijela izmjene i dopune PUP-a Ulcinj, čime su se stvorili prostorno-planski uvjeti za početak realizacije ugovora koji se odnosi na izgradnju prve faze, da bi potom u martu naredne godine stavila van snage zaključke koji se odnose na usvajanje ovih izmjena i dopuna PUP-a, na prijedlogtadašnjeg ministra prostornog planiranja Ratka Mitrovića.

Time je ukinut planski preduvjeta za realizaciju Faze II, kao i priključka Faze I, bez čega ona ne može biti realizirana, istakli su u energetskoj kompaniji, dodajući da su stručni timovi konzorcija definirali rješenje priključenja prve faze koje je odobrio Crnogorski elektroprijenosni sistem.

Vlada je u studenom 2021. donijela novu odluku o izradi izmjena i dopuna tog planskog dokumenta, koje će biti praćene, kako su pojasnili iz EPCG, izradom strateške procjena utjecaja na životnu sredinu.

U konzorciju koji treba da gradi SE na Briskoj Gori vlasnička struktura je sljedeća Fortum 49%, EPCG 49% i S&W dva posto. Ugovorom je definirana zakupnina u iznosu od 0,33 centi po metru kvadratnom, odnosno ukupno 966.980 eura za zemljište za prvu fazu i 1.217.989 eura za zemljište za drugu fazu.

Na sjednici koja je održana 24. siječnja ove godine, Vlada je zadužila Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma da ubrza aktivnosti na izradi planske dokumentacije potrebne za realizaciju projekata izgradnje elektrane na lokalitetu Briska gora i vjetroelektrane na Brajićima

Predsjednik općine Ulcinj Omer Bajraktari kazao je da su izmjene i dopune PUP-a za tu općinu u fazi nacrta. Naveo je da bi Ministarstvo prostornog planiranja, koje je radilo na nacrtu, uskoro trebalo da ga stavi na javnu raspravu.

Izvještaj o stanju energetskog sektora za 2021. godinu, koji je uradila Regulatorna agencija za energetiku, pokazao je da su investiciona ulaganja države u sektor energetiku koja sprovode EPCG u prošloj godini pala u odnosu na lani.

Ukupna investicijska ulaganja EPCG u prošloj godini iznosila su 11,75 milijuna eura i najveći dio od te sume u iznosu od 8,06 miliona uložen je u modernizaciju i vanredno održavanje hidroelektrana Perućica (faza II) i Piva (faza II), kao i na Termoelektranu (TE) Pljevlja i oporabu deponije Maljevac.

U odnosu na 2020. godinu investiciona ulaganja energetske kompanije lani su manja za 10 milijuna eura. Ukupna investiciona ulaganja EPCG u 2020. godini su bila 21,74 milijuna eura i najveći dio od te sume u iznosu od 14,82 milijuna eura uloženo je u proizvodne kapacitete i kao avans za ekološku rekonstrukciju pljevaljske TE.

Prema podacima iz izvještaja EPCG je u razdoblju od 2016. do 2021. ukupno investirala 67,15 milijuna eura, odnosno godišnje u prosjeku 11,19 milijuna.

Komentirajte prvi

New Report

Close